Auktioner
SMARAGD 1,90CT INPLASTAD M ALGT-INTYG 58794021
KUDD-SLIPAD OBEHANDLAD ROSA SAFIR 1,06CT ”INTENSE PINK” INPLASTAD M ALGT-INTYG 92094758
PAR ÖRHÄNGEN SILVER MED MARKASITER, 1,7CM, SVENSKA STÄMPLAR
HÄNGE FÖRGYLLT SILVER MED GRANAT, 1,7CM
HÄNGE SILVER M SVART STEN (RYMDVARELSE) 2,8CM INKL ÖGLAN
RING SILVER MED MARKASITER (1 STEN SKADAD) 17,5MM + HÄNGE SILVER HJÄRTA, 2,5CM INKL ÖGLAN
RING SILVER GRODA, 18MM
RING SILVER DELFIN, 17,5MM, NGT REGLERBAR STRLK
RING SILVER KL, 19MM (NGT REPIG)
HÄNGE SILVER TRÄD, 5,3CM INKL ÖGLAN, TILLV. AVI & LENA, GÖTEBORG
RING SILVER M VIT STEN (NGT SLITAGE PÅ STENEN) 14,5MM, TILLV. ALTON, FALKÖPING 1967
RING SILVER, REGLERBAR STRLK, NGT SLITAGE, NORSKA STÄMPLAR
PAR ÖRHÄNGEN SILVER, YTTER-DIAMETER: 2,5CM
PAR ÖRHÄNGEN SILVER, YTTER-DIAMETER: 3,2CM
HALSKEDJA SILVER VENETIANSK (NGT BUCKLIG) 61CM
HALSKEDJA SILVER KULKEDJA 39CM
HALSKEDJA PANSAR 38CM
ETT UDDA ÖRHÄNGE, SVENSK IMPORT-STÄMPEL
HÄNGE SÖTVATTENSPÄRLA, 1,3CM INKL ÖGLAN, SVENSKA STÄMPLAR
PAR ÖRHÄNGEN (ETT LÅS SAKNAS)
PAR ÖRHÄNGEN CAMÉER, 2,3CM INKL LÅSET
HÄNGE MEDALJONG BLOMMOR, 2,3CM INKL ÖGLAN
HÄNGE (RÖTT & VITT GULD) M VIT SYNTETISK STEN, 1,3CM
MYNT 5 KRONOR SVERIGE 1894 (GULDHALT 900/1000 = 21,6K)
HALSKEDJA PANSAR 45CM, TILLV. ITALIEN
HALSSMYCKE SILVER 41CM (NÅGRA SMÅBUCKLOR)
RING SILVER MED BERGKRISTALL, REGLERBAR STRLK, DESIGN: THERESIA HVORSLEV, SIGNERAD, TILLV. MEMA, LIDKÖPING 1973
3 MOCKASKEDAR VICTORIA 111MM, TILLV. GEWE, 1978-79
HERRUR CERTINA BRISTOL 195, MEKANISK, 34MM (REPIGT GLAS, FLÄCKAR I URTAVLAN, ARMBANDET EJ ORIGINAL)
HÄNGE SILVER VÅGEN (22 SEPT-22 OKT) 2,6CM, SVENSKA STÄMPLAR
VRISTLÄNK SILVER VENETIANSK 23CM (SMÅBUCKLOR)
ARMLÄNK SILVER BISM 19,5CM
ARMLÄNK SILVER CORDELL 21CM
HALSKEDJA SILVER VENETIANSK 42CM
HÄNGE SILVER 5,3CM INKL ÖGLAN, TILLV. DAHLGREN & Co, MALMÖ 1946
ARMLÄNK SILVER ÄRTLÄNK M BERLOCKER HJÄRTAN, 18,5CM, TILLV. GULDFYND
HALSKEDJA SILVER 47-51,5CM M HÄNGE SILVER HJÄRTA ”PETER”
HALSKEDJA SILVER PANSAR 50CM, SVENSK IMPORT-STÄMPEL (TRÖGT LÅS MEN LÄTT ATT BYTA)
ARMLÄNK SILVER BLOMMOR 19CM
PAR ÖRHÄNGEN SILVER M MARKASITER, 1,9CM, TILLV. GULDFYND