Auktioner
HALSKEDJA ANKAR, L: 57CM, B: 3,5MM / 18K 28,6G – TILLV. SVERIGE 1987, OBS! EJ ÖPPNINGSBAR, LÖDAD LÄNK
ARMLÄNK PANSAR, L: 20CM, B: 7MM / 18K 24,4G – TILLV. JO’ANS, SLITAGE OCH NÅGOT SVAGT LÅS
DEFEKTA SMYCKEN: GRAVYRER, SKADOR, SLITAGE, BUCKLOR OCH ID-BRICKOR / 18K / TOTALVIKT INKL STENAR: 37,4G
ARMLÄNK X-LÄNK, L: 21,5CM, B: 14MM / 18K 25,2G – TILLV. GÖTEBORG, HANDGJORD, OBS! NÅGOT BUCKLIG
HALSKEDJA BISMARCK, L: 43,5CM, DOSERAD: 5-8MM / 18K 24,8G – TILLV. TORE CLAREUS
ARMLÄNK X-LÄNK, L: 19,5CM, B: 6,5MM / 18K 13,4G – TILLV. SVERIGE
DEFEKT ARMLÄNK, TRASIG OCH SKADAD LÄNK / 18K 18,2G
HALSKEDJA, L: 55CM, B: 4MM / 18K 14,5G – TILLV. GULDFYNDGRUPPEN
DEFEKT FOTLÄNK MED BERLOCKER, TRASIGT LÅS, BUCKLOR OCH SKADOR / 18K TOTALVIKT: 3,8G
DEFEKTA SMYCKEN, SKADOR, PRYDNADSSTENAR, SLITAGE, GRAVYR OCH BUCKLOR / 18K TOTALVIKT INKL STENAR: 21,2G
HALSKEDJA PANSAR, L: 61CM, B: 3MM / 18K 18,23G – TILLV. WRANGES GÖTEBORG
HALSKEDJA VENETIANSK, L: 61CM, B: 1MM / 18K 5,3G – TILLV. BALESTRA
HALSKEDJA VENETIANSK, L: 40,5CM, B: 1MM / 18K VITGULD, 2,8G – TILLV. ITALIEN, OBS! NÅGOT OJÄMN I LÄNKEN
RING MED BLÅ SYNTETISKA STENAR OCH DIAMANTER, TOTALT: 0,03CT ENLIGT INSKRIPTION / ø 17MM 18K VITGULD, TOTALVIKT INKL STENAR: 3,3G
HÄNGE KORS 23x10MM / 18K 0,8G – TILLV. GULDFYNDGRUPPEN, IHÅLIG
RING SLÄT ø 16,75MM, B: 17MM / 14K 7,8G – SLITAGE
HÄNGE VENUS OUNCE PLAN 0,250G / 18K (750) TOTALVIKT INKL ÖGLA: 3G – SLITAGE
MYNT-PLAKETT PERSIEN INPLASTAD / 18K 0,2G – TOTALVIKT INKL INPLASTNING: 3,5G
RING MED LJUSBLÅ SYNTETISK STEN, ø 17,75MM / 18K TOTALVIKT INKL STEN: 2,3G – TILLV. SVERIGE 1936 – SLITAGE PÅ STENEN
ARMLÄNK MED PLATTA OCH BERLOCK, LÅSBAR I 2 LÄNGDER: 14-16MM, B: 1-5MM / 18K 1,7G
HALSKEDJA ANKAR, L: 40CM, B: 0,5MM / 18K 0,7G
HALSKEDJA, L: 40,5CM, B: 1,5MM / 18K VITGULD 3,5G – TILLV. ITALIEN
DEFEKTA SMYCKEN: TRASIGA LÄNKAR, SKADOR, PÄRLOR, STENAR OCH SLITAGE / 18K TOTALVIKT INKL PÄRLOR & STENAR: 6,7G
HÄNGE MED MÖNSTER, 20x3MM / 18K 0,7G
ARMLÄNK PANSAR, L: 20,5CM, B: 6,5MM / 18K 9,3G – IHÅLIG
HALSSMYCKE SNÖSTJÄRNA MED SYNTETISKA STENAR, L: 42,5CM, B: 0,5-14MM / 18K TOTALVIKT INKL STENAR: 3G
ARMSMYCKE MED SVARTA PRYDNADSSTENAR, L: 18,5CM, B: CA: 5-20MM / 18K TOTALVIKT INKL STENAR: 18,8G
DEFEKT HÄNGE, SLITAGE OCH BUCKLOR / 18K TOTALVIKT 4,1G
HALSKEDJA BISMARCK, L: 46CM, DOSERAD: 4-7MM / 18K 18,2G -TILLV. SVERIGE 1965
2 SLÄTA RINGAR, STORLEKAR: 16,5MM & 20,75MM / 14K RÖD, ROSÉ OCH VITGULD, TOTALVIKT: 10,7G – GRAVYRER I SKENORNA, LÄTT SLITAGE
RING MED ROSA SYNTETISK STEN OCH DIAMANTER, ø 17,75MM / 18K VITGULD, TOTALVIKT INKL STENAR: 4G
PAR ÖRHÄNGEN MED LÄNKAR OCH STAVAR, 32x4MM / 18K 1,6G – SLITAGE
HÄNGE MED ORANGE SYNTETISK STEN, 15x10MM / 18K 0,5G – TILLV. SVERIGE, SLITAGE
HALSSMYCKE PANSAR OCH KORS MED ROSA SYNTETISKA STENAR, L: 42CM, B: 1-10MM / 18K TOTALVIKT INKL STENAR: 4,5G
HERRUR CERTINA NEW ART, 34MM, MEKANISK, URET GÅR MEN SÄLJES UTAN FUNKTIONSGARANTI, NAGG OCH SKADOR PÅ GLAS, GRAVERAD BAKSIDA, LÄDERLÄNK / 18K I UR / TOTALVIKT: 33,9G
HERRUR CERTINA, 34MM, MEKANISK, URET GÅR MEN SÄLJES UTAN FUNKTIONSGARANTI, SPRICKA I GLAS, REPOR OCH GRAVYR PÅ BAKSIDA, STÅL-LÄNK, I ORIGINAL ETUI / 18K I UR / TOTALVIKT: 58,3G
DEFEKTA GULDSMYCKEN: 1 HALSKEDJA 3 HÄNGEN TOTALVIKT:
HALSKEDJA VENETIANSK, L: 38CM, B: 1MM, TILLV. ITALIEN & SVEDBOM & CO I SOLNA / 18K RÖDGULD, 3G
HALSKEDJA PANSAR, L: 38CM, B: 1MM, TILLV. ITALIEN / 18K RÖDGULD, 2,4G
HÄNGE KORS MED MÖNSTER, 15x26MM / 18K RÖDGULD, 0,7G